Hoppa till innehåll
  • Anslut

    Vad vill du ansluta?

    Anslut privat fastighet

    För dig med villa eller stuga

    Anslut BRF

    För er som äger er fastighet

    Har du redan en fiberinstallation? Under Tjänster hittar du fler erbjudanden för dig som kund.

     

    Anslut flerfamiljsfastighet

    För dig med hyresgäster

    Anslut ditt företag

    För dig med verksamhet

    Övrigt

    Ute efter en internettjänst?
    För dig som ska bygga nytt
    Inför installation
  • Tjänster

    Vad kan vi hjälpa dig med?

    Stadsnätstjänster

    Internet, tv & telefoni för alla

    Avancerade tjänster

    Kapacitet, svartfiber, inplacering m.m

    Har du ingen fiberanslutning? Under Anslut hittar du erbjudanden för dig som inte ännu är ansluten.

     

    Serviceavtal

    Säkerställer en fungerande anslutning

    Smarta tjänster

    Sensornätverk och andra lösningar

    Övrigt

    Kom igång
    För dig som ska flytta
    Guider & Manualer
  • I fokus
  • Driftinformation
  • Kundservice
  • Om oss

    Lunet 🧡 Luleå

    Luleås digitalisering

    Vårt fibernät
    Samarbeten
    Sponsring

    Vi är Lunet

    Om företaget
    Jobba på Lunet

    Nyheter & Press

    Nyheter
    Presskontakt
  • Anslut
    • Anslut privat fastighet
    • Anslut flerfamiljsfastighet
    • Anslut bostadsrättsförening
    • Anslut företag
  • Tjänster
    • Stadsnätstjänster
    • Serviceavtal
    • Avancerade tjänster
    • Smarta tjänster
  • I fokus
  • Driftinformation
  • Kundservice
  • Om oss
    • Om företaget
    • Jobba på Lunet
    • Luleå’s Digitalisering
    • Vårt nät
    • Samarbeten
    • Sponsring
    • Presskontakt
Meny
  • Anslut
    • Anslut privat fastighet
    • Anslut flerfamiljsfastighet
    • Anslut bostadsrättsförening
    • Anslut företag
  • Tjänster
    • Stadsnätstjänster
    • Serviceavtal
    • Avancerade tjänster
    • Smarta tjänster
  • I fokus
  • Driftinformation
  • Kundservice
  • Om oss
    • Om företaget
    • Jobba på Lunet
    • Luleå’s Digitalisering
    • Vårt nät
    • Samarbeten
    • Sponsring
    • Presskontakt
Loading...

Grävning och placering av Lunets utrustning

Vad du behöver tänka på när du ska förlägga kanalisation på din tomt

Hem › Kundservice › Grävning

Förberedelser inför din installation

När vi ansluter din fastighet till fibernätet finns det några saker som du som fastighetsägare behöver göra. Bland annat grävning på din tomt.

Eftersom anslutningen blir en fast installation är det bra att fundera lite extra på var bredbandsboxen ska placeras.

Placering av bredbandsboxen

Börja med att planera placeringen av bredbandsboxen. Den placeras alltid på insida yttervägg. För villor placeras den alltid på markplan. Fundera på vad som passar bäst utifrån behov av direktkoppling av enheter och trådlösa signaler i bostaden.

Lunet gör ingen kabeldragning varken utomhus eller inomhus och det är därför viktigt att den placeras så att ni kan gräva fram till den platsen vid din husvägg.

Bygger du nytt?

Bygger du nytt hus finns oftast en mediacentral där installationen av bredbandsbox kan ske. Det blir då din uppgift att säkerställa att rören, och materialet vi lämnat, som du förlägger kommer in till din mediacentral. Rören behöver gå direkt in till mediacentralen och får inte dras på insidan av husvägg.

Tänk på att utrustningen ska få plats i den mediacentral som du valt att installera i bostaden.

Att tänka på när du bestämmer plats för utrustningen

  • Utrustningen ska placeras i närheten av ett eluttag, max 1 meter bort.
  • Det behövs utrymme för att underlätta montering av utrustningen. Se bild.
  • Den ska placeras i ett torrt och uppvärmt utrymme. Temperaturen i rummet får inte vara under 0 eller över + 30.
  • Bredbandsboxen ska vara strömsatt från installation till dess att vi har skickat ett leveransbesked till dig.
  • Om du i framtiden skulle vilja flytta utrustningen behöver du kontakta oss. Mot en kostnad flyttar vi den åt dig för att undvika att skada fibern.

Grävning på din tomt

Du som fastighetsägare ansvarar för arbetet på din tomt. Det vill säga grävning och förläggning av rör, söktråd samt markeringsband, från vår avlämningspunkt vid tomtgränsen, till platsen där fibern ska installeras.

Vi informerar dig om du behöver gräva och vilket datum som grävningen behöver vara klar. Materialet du behöver tillhandahålls av oss och lämnas i de flesta fall vid din fastighetsgräns.

Börja med att ta reda på var befintliga kablar ligger på din tomt för att undvika avgrävningar, till exempel kablar för el och telefoni. Läs mer på ledningskollen.

Tänk på

Vi gör ingen kabeldragning inomhus. Därför är det viktigt att du gräver fram till lämplig plats vid din husvägg. Om du har fått information om att befintlig kanalisation kan användas men vill ha din installation i en annan del av huset gräver du ett dike från befintlig placering av slangen fram till ny placering intill husvägg.

Tänk på

Det kan fortfarande ta lång tid från det att du grävt klart till dess att vi slutför installationen.

Bygger du nytt?

Bygger du nytt hus finns oftast en mediacentral där installationen av bredbandsbox kan ske. Det blir då din uppgift att säkerställa att det material som vi lämnat till dig och som du förlägger kommer in till din mediacentral. Gjuter du in ett rör i grunden ansvarar du för att materialet dras genom röret.

1
Gräv ett dike

Gräv ett dike (minst 30 cm djupt) från markerad startpunkt fram till den plats vid husväggen där du vill att håltagningen ska göras. Bredbandsboxen kommer att installeras på markplan och på insida yttervägg.

2
Lägg ner slangen

Lägg ner slangen och den blå söktråden i diket. Lämna 2 meter slang och söktråd vid husväggen. Om slangen inte är fastskarvad i stamnätet (utan ligger löst vid tomtgränsen) lämnar du resterande slang och söktråd vid tomtgränsen. På så sätt finns det tillräckligt med slang för att vi ska kunna skarva ihop den med stamnätet.

3
Fyll igen diket

Tänk på

Återfyll inte marken vid avlämningspunkten förrän en tekniker har varit på plats och skarvat in materialet.

Fyll igen med ca 10 cm stenfri massa, lägg på det gröna markeringsbandet och fyll igen diket med resten av jorden.

Du återställer marken på din tomt och Lunet kommer att återställa marken utanför din tomtgräns.

Nyfiken på hur installationen går till?

När grävningen på din tomt är klar kan det ta ett tag innan vi kontaktar dig för att boka tid för installationen. Eftersom grävsäsongen är kort här uppe i norr brukar vi utföra installationerna i slutet av året.

Lunet AB

Lunet äger, driftar och bygger ut fibernätet i Luleå. Ett stadsnät med kunden och valfriheten i centrum. Med fri konkurrens i stadsnätet erbjuder Lunet mängder av leverantörer av bredband-, tv- och telefonitjänster.

Anslut

  • Villa
  • Företag
  • Flerfamiljsfastighet
  • Bostadsrättsförening

Kundservice

  • Vanliga frågor & svar
  • Felanmälan
  • Jag ska flytta
  • Ledningsanvisningar
  • Anmäl schaktskador

Om oss

  • Kontakta oss
  • Jobba hos oss
  • Om Lunet
  • Öppettider
  • © Lunet AB
  • Så hanterar vi dina personuppgifter
  • Visselblåsarfunktion

Hantera cookies-inställningar

Facebook Linkedin

Planerat underhåll

Den 17-18 februari från 22.00 till 06.00 genomför vi ett större fiberarbete som påverkar ett flertal kunder i Lunets fibernät. Arbetet genomförs för att öka driftsäkerheten och skapa förutsättningarna för framtida kapacitetsökningar.

Vi ber om ursäkt för eventuella problem detta skapar för dig som kund. Vi arbetar dagligen med att upprätthålla driften i nätet och stävar alltid efter så liten kundpåverkan som möjligt.